УВАГА, ДИФТЕРІЯ !

Дифтерія – гостра бактерійна хвороба з групи інфекцій дихальних шляхів, яка характеризується фібриновим запаленням слизових оболонок ротоглотки, носа, гортані та токсичним ураженням серцево-судинної і нервової систем. Збудник – дифтерійна паличка (Соrynеbacterium diphtheriae).

Симптоми зазвичай починаються через 2 до 10 діб після інфікування. Симптоми залежать від місця інфікування, але найбільш тяжка форма дифтерії уражає горло і глоткові мигдалики. Першими симптомами, як правило, є біль у горлі, втрата апетиту та помірне підвищення температури. Протягом 2–3 днів утворюються нашарування на слизових оболонках ротогорла та мигдаликів, яка може ускладнити ковтання та дихання. Інфекція також може спричинити припухлість лімфатичних залоз та тканин з обох боків шиї («бичача шия»).

Бактерії, відповідальні за дифтерію, можуть викликати виразкування шкіри.

Джерелом збудника є хворий на дифтерію, реконвалесцент-носій або здоровий носій токсигенних штамів збудника. Тривале носійство спостерігається в осіб з хронічними інфекціями верхніх дихальних шляхів і при хронічному тонзиліті. Передача здійснюється головним чином за допомогою крапельного механізму з розвитком дифтерії мигдаликів, носоглотки та гортані. Зрідка факторами передачі служать забруднені руки, побутові речі, білизна, трапляється аліментарна передача за контамінації продуктів (молоко). Сприйнятливість до дифтерії висока. Антитоксичний імунітет після перенесеної хвороби короткочасний.

Можливі ускладнення від дифтерії:

§ блокування дихальних шляхів;

§ інфекційно-токсичний шок;

§ пошкодження серцевого м'яза (міокардит);

§ ураження нервової системи;

§ нефрозонефрит;

Як запобігти захворюванню? Вакцинація проти дифтерії захищає від хвороби і дуже ефективна. Вона забезпечує захист від хвороби шляхом продукції антитіл до дифтерійного токсину. Вакцина виготовляється з очищеного інактивованого токсину штамів C. diphtheriae і стимулює організм продукувати антитіла проти дифтерійного токсину, тому, якщо в майбутньому людина вступає в контакт з хворим на дифтерію, імунна система організму зможе захистити себе.

Дітям роблять щеплення вакциною АКДП у 2, 4 та 6 місяців. Згодом проводиться ревакцинація у 18 місяців та у 6 років вакциною АДП. Наступне щеплення у 16 років — вакциною АДП-М. Далі необхідно вакцинуватися повторно кожні 10 років. Тобто, якщо останнє щеплення проти дифтерії було в 16 років, наступне потрібно зробити у 26. І так далі кожні десять років. Якщо ви вже дорослі, але не були раніше вакциновані, або у вас немає записів про щеплення, то для захисту від дифтерії та правця необхідна одержати первинний вакцинальний комплекс (вакцинація та перша ревакцинація) препаратами згідно з віком.

Підтвердженням діагнозу є виявлення в мазках з мигдаликів, носа чи інших ділянок дифтерійної палички, особливо токсигенних штамів. Забирати мазок слід на межі нальоту і здорової тканини, не раніше ніж через 2 год після приймання хворим їжі, бажано до початку лікування; перед процедурою не можна полоскати горло антисептичними засобами.

При попередній мікроскопії (фарбування за Нейсером), яку роблять негайно за підозри на дифтерію, видно типове розташування паличок. Одночасно висівають матеріал для виділення чистої культури і визначення її токсигенності. Посіви роблять тричі (3 дні поспіль). Результати одержують через 48-96 год. Успіх бактеріологічного дослідження залежить від часу взяття матеріалу і посіву його на поживні середовища.

З огляду на те, що в Україні зараз високий ризик виникнення дифтерії, рекомендується всім пацієнтам з ознаками гострого тонзиліту негайно звертатись до сімейного лікаря за місцем проживання або в медичний пункт університету.

If you notice such symptomes, you should immediately contact a doctor at the medical centre TSMU or teacher on Clinical Department . Do not resort to self-medication !!! If you have feaver above 39,0 - call the ambulance (0352 -103)!

На виконання розпорядження проректора з науково-педагогічної та лікувальної роботи

З метою організації первинних протиепідемічних заходів кору пропонується:

раннє виявлення хворих на кір (медичний огляд в лікувальному центрі ТДМУ, клінічних кафедрах університету);

  • екстрене повідомлення про випадок захворювання на кір (ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»), інформувати деканати університету;
  • консультативна та лікувальна допомога співробітників кафедри інфекційних хвороб з епідеміологією, шкірними та венеричними хворобами;
  • ізоляція хворого в інфекційне відділення;
  • проведення епідемічного обстеження з уточненням списку контактних осіб;
  • спостереження за контактними впродовж 21 дня (щоденний огляд у медичному пункті ТДМУ та у сімейного лікаря за місцем проживання із термометрією, відміткою у первинній документації);
  • поповнення запасу ліків медичного пункту університету (нормальний людський імуноглобулін, нестероїдні протизапальні, десенсибілізуючі, глюкокортикостероїди);
  • рекомендувати введення людського імуноглобуліну особам, які були в контакті з хворим на кір і мають імунодефіцитні стани різного генезу, хронічні захворювання серцево-судинної системи, легень, цукровий діабет та вагітні, які не хворіли і не щеплені;
  • термінова імунізація від кору (не пізніше 72 години після контакту) не щепленим особам за відсутності протипоказів;
  • організація обсерваційних та інших обмежувальних заходів (заборона масових культурно-розважальних заходів);
  • у гуртожитках медичного університету виділити кімнати для тимчасової ізоляції хворих та контактних осіб;
  • санітарно-освітня робота серед студентів університету (стаття у пресі, виступи по радіо і телебаченні, інформаційні бюлетені).

При появі будь-яких ознак захорювання потрібно негайно звернутися до лікаря у медичний пункт ТДМУ або викладача клінічної кафедри. Студентам-мешканцям м. Тернополя - виклик лікаря за місцем проживання. В жодному разі не вдаватись до самолікування!!!

If you notice such symptomes, you should immediately contact a doctor at the medical centre TSMU or teacher on Clinical Department .

Do not resort to self-medication !!! If you have feaver above 39,0 - call the ambulance (0352 -103)!